Kezdjk a Biblival, mi mssal. seink feltteleztk, hogy a vr az let hordozja. "Minden testnek vr az lete, s n azt mondtam Izrael fiainak: Ne igytok meg a vrt egyetlen testnek sem, mivel minden testnek a vr az lete, ezrt aki iszik belle, azt ki kell irtani."
Aztn az Odsszeiban az ldozati gdr mell vadul gylnek a tlvilg laki, melybe Odsszeusz vrt csorgatott, hogy elcsalogassa Teirszisz lelkt, a jst, akitl tmutatst kap a ksbbiekben. A csalit fegyverrel kell vdenie a tbbi halottl, mert azok is szomjaznak r.
A grgknl volt tbb mtosz is, az egyik volt Lamia, aki Zeusz szeretje s taln egy si vmpr lehetett. jjelente gyermekekre fjt a foga s tvltozni is kpes volt. Rla lehet olvasni Diodoros, Strabhon s Plinius mveiben.
A rmaiak gyakran talltak ki horrorisztikus mesket, a Rmai naptrban Ovidius strigrl r, aki egy vrszomjas karvaly szer lny, aki gyermekeket tmadott meg.
A Vdkban elkerlnek vrszomjas, parzna szellemek, a gandharvk, akik a nket lmuk kzben tmadnak meg. Ilyesmik a paischk is, akik rlt nket lnek.
A Dasnavar szellem az rmnyeknl tallhat, aki a hegyre menetel emberek talpbl szvja a vrt.
A finneknl a tlvilg hercege karmval tpi szt az embereket, hogy ihasson a vrkbl.
A magyaroknl elfordul mg a lidrc, aki tojsbl kel ki, s ha vrt adnak neki aranyat hoz a hzhoz.
A guineai camma trzsnl legfbb megront gonosz szellem a vmpr, vagy ovengua.
Bornen buaurl van sz, melyben az ellensg led fel s ugyancsak vrrel tpllkozik.
A balkni npeknl ltezik a vukodlak sz, amely vmprt s farkasbort jelent. gy hittk, hogy a gonosz ember, aki letben olyan, mint a farkas, halla utn visszatr s emberhssal fog lni. Emiatt el kellett getni.
Az egyiptomiaknl megtallhat az "l tetem" kpzete, vagyis hogy a halott ugyangy akar lni tovbb, mint a fldi letben. A kzpkor vgig egytt temettk el a harcost s a lovt, a fegyvereit, vagy a pappal a Biblijt. Ezt tiszteletbl s flelembl is: nem akartk, hogy a halott visszatrjen, azt szerettk volna, hogy az lket bknhagyva jl rzi magt ott, ahol van.
Albniban A lny s a vmpr mesje l, br itt a vmpr vlegnyknt jelenik meg s hst eszik. Elvezeti a barlangjba a lnyt, s mivel az nem akar enni vele, ezrt megli s megeszi. A nvreit is odacsalogatja, de a harmadik megmenekl.
Vilgszerte rengeteg ilyen trtnet lehetett, melyek a trtnelem folyn talakultak, egymsba fondtak s felersdtek, olyannyira, hogy az apr s rtatlan trtnetecskkbl egy egsz falu retteghetett vekig, vagy tovbb. Emberek adtk t egymsnak az egsz vilgban, szjrl-szjra, mind-mind ms formban s tartalommal, az emberek egymst rmisztgettk. Nem meglep, mindig is szerettnk borzalmas trtneteket hallgatni...
A kzpkor
A striga, mint az korban elkerl Knyves Klmn kirlyunk trvnyeiben is: "Strigk ellen semmi vizsglat ne legyen, mert nem lteznek." Ezt valsznleg a dmoni boszorknyokra rtette, nem pedig azokra a szerencstlenekre, akiket ksbb az egyhz ldztt s elgetett. Abban a korban a vmprokat is boszorknyoknak mondtk.
Ksbb mg jobban eldurvult a helyzet, a boszorkny, varzsl s vmpr azonostsokat ssze-vissza kavartk, lassan mr a boszorknyok szvtk egyms vrt. A boszorknynak titullt szerencstlen asszonyokat, ha gyermekgyon haltak meg, egyszerre vrtk vissza s egyszerre rettegtek tle, nehogy elrabolja s megegye a gyereket, vagy meglje a frjt.
18. szzad
A 18. szzadbl fennmaradtak feljegyzsek holttestekrl, melyek sok id mlva sem bomlottak el s a vr is friss volt bennk. Ebben a szzadban elgg elterjedt s ltalnoss vlt a vmpr kifejezs hasznlata. Vmpristk: Michael Ranft, aki racionlisan kzelti meg a tmt, szerinte nem isten vagy rdg mvei, hanem termszeti dolgok. J. Von Grres-sel egytt Ranft is elvlasztja a test s a llek hallt, szerintk az egyik nem vonja kzvetlenl maga utn a msikat.
1746-ban Dom Calmet kimondja, hogy a halottakat csak isten tmaszthatja fel. A vmprizmust a balkniak rossz tpllkozsi szoksaival nyugtzza, s hogy az pium kpes ltrehozni fantasztikus lmokat, melyeket a stn felhasznlhat cljaira.
XIV. Benedek felszltotta az rseket a babonasg elleni kzdelemre, de krte, hogy vigyzzon, nehogy az egyhzat belekeverjk a vmprgyekbe.
Voltaire a vmprokrl rt cikkben elsknt hasznlta ezt a szt tvitt rtelemben, a jezsuitkra s a szerzetesekre, akik a "np vrt szvjk".
Hogy ennek mi lett a kvetkezmnye?
Lassan vmprnak neveztek mindenkit, aki egyszer vmprt ltogatott meg, aki trvnytelenl szletett, ellenszeglt az egyhznak, aki betr volt, akik sokat foglalkoztak az okkult dolgokkal letkben. Azok a hvk, akik ttrtek az iszlmra, ugyancsak ilyen sorsra jutottak. A papok is gy vgeztk, akik hallos bnt kvettek el, akiket kikzstettek. gy teht sikerlt az egyhznak ezt is a sajt malmra hajtani.
1760 krl, a felvilgosodsrl elnevezett korszakban is voltak babons elkpzelsek. Ekkor szletett a gtikus regny, ami minden rmtrtnetnek az alapja. 12 v alatt majdnem flezer ilyen regnyt adtak ki, melyek borzalmakrl szltak. Nmet-, Francia- s Olaszorszgban rejtlyekkel, stt kastlyokkal, megromlott papokkal, gyilkos grfokkal, elvetemlt banditkkal, ksrtetekkel s ki tudja mg mivel voltak tele ezek a regnyek. A vmprok is itt jelentek meg jra.
Eleinte gy ltszott, hogy a gtikus regny a polgrsg gyzelmt hrdeti, s elrettentsl mutatja be a kora kzpkor feudlis rendszert, az egyhz s a furak vilgt. Ksbb viszont sajt ellenttv vlt, a polgrsg ellen vallott. A politikai vitk s harcok szkincsben a "vmpr" az elnyom rteg megfelelje.
Aztn elrkezett az a kor, amelyben a vmprt teliholdkor elmerszked, srjban nyitott szemmel nyugv halottnak hiszik, mely t tud vltozni mindenfle szakai llatt, fknt denevrr. Ez persze vrszv denevrekre vezethet vissza.
Ettl kezdve persze sokat tudunk. A Genfi-tnl Diodati villa vendgei 1816-ban egy hossz vitasorozatot lhettek t. Ott volt Byron, Mary Shelley s Polidori. Politikrl, spiritizmusrl, jelenkori ksrtettrtnetekrl beszlgettek, a fizikrl, Darwinrl, aki a halott anyag jralesztst tzte ki cljul. A lnyeg az, hogy vita utn mindannyian megfogadtk, hogy rni fognak egy-egy rmtrtnetet. Shelley s Byron nem fejeztk be, Byron- Tredk cmen jelent meg. Mary Shelley termszetesen ltrehozta Frankensteint s Polidori pedig a Vmprt. A lnyege az, hogy Lord Ruthven, aki termszetesen megnyer s srmos, maghoz desgetni Aubrey-t s elutaznak Grgorszgba. Ott Aubrey beleszeret egy Ianthe nevu grg lnyba. Felesgl szeretn venni, de egy vmpr ldozatv vlik. A fi lassan rdbben, hogy Ruthven kicsoda. Tovbb utazva banditk lelvik Ruthvent, s Aubrey megeskszik, hogy senkinek sem rulja el a lord titkt. Egy v mlva legnagyobb meglepetsre egy elkel sszejvetelen ott ll Ruthven, s Aubrey hugt fogja elvenni felesgl. Aubrey nem tud semmit sem tenni, belepottyan a vmprcsaldba, t is krbehlzza a lord s vgl meghal. Teht vgl a "gonosz" gyz.
gy a vmpr lett a megformlt gonosz, forradalmastotta azt az elkpzelst, hogy a "rossz" lland. 1819-ben megjelent nmetl, 1825-ben franciul, 1820-ban jtszottk melodramazitlt vltozatt Franciaorszgban. Tbben rtak szndarabot belle. Pantomim s operaeladsok is kszltek. A nmeteket meghdtotta a vmprdivat, 1922-ig kvettk egymst a regnyek, amikor Murnau Nosferatuja megjelent.
A 19. szzad kzeptl megint csak talakulson ment keresztl a vmpr fogalom, elkerl Lamia, a korintusi-menyasszonybl, a ni vriv. Gynyr, spadt, fekete haja van, ajkai vrsek. Tovbbra is elkel, megnyer, hipnotikus. Kiszvja a frfiak vrt.
Ez a forradalom kora, melyben tbbek kztt kialakulnak j nidelok, egyrszt a csaldanya va, msik vglet pedig Lilithnek megfelel csbt szeret. A frfiak vt veszik felesgl, de Lilith utn vgyakoznak. Ksbb persze kiderl, hogy va nem szent s Lilith nem boszorkny.
A 19. szzadban elfordultak mg olyan perek, melyekben emberek forgattak fel srokat, gyalztak meg holtakat, mert vmprnak hittk ket.
Angliban s Amerikban felsorolni sem lehet, milyen radat indult meg, pldul Thomas Prest Varney, a vmprja, ami 200 fejezetbl llt, vagy Poe nhny novellja. 1983-ban megjelent egy magazin Vampirella cmmel.
A kripta, mint a vmpr pihenhelye a Camilla cm novellban kerl el legelszr, melyben a n jultan fekszik ott. Minden vltozs, ami valaha ltezett, minden kialakult jellemvons vgleges formt lttt a Bram Stoker ltal rt Drakulban.